Helicobacter pylori badanie krwi czy na czczo?

Helicobacter pylori badanie krwi czy na czczo?

Wielu ludzi nie wie, jak rozpoznać, czy mają infekcję H pylori. Dzieje się tak dlatego, że ustalenie dokładnej diagnozy przy użyciu samych badań krwi i kału może być trudne.

Najbardziej dokładnym testem na zakażenie H pylori jest test oddechowy na obecność H pylori (UBT). UBT może być stosowany do diagnozowania i monitorowania leczenia infekcji H pylori.

Przeżywanie

Helicobacter pylori to rodzaj bakterii, która może powodować wrzody żołądka i raka żołądka. Może być również przyczyną długotrwałego zapalenia błony śluzowej żołądka (zapalenie wyściółki żołądka).

Jeśli masz objawy choroby wrzodowej, takie jak ból, wzdęcia lub uczucie pełności po jedzeniu, lekarz może chcieć zbadać, czy nie masz tej infekcji.

Dostawca usług medycznych wykona badanie, aby zajrzeć do wnętrza żołądka, zwane górną endoskopią. Polega ono na wprowadzeniu giętkiej rurki z kamerą do żołądka i pierwszego odcinka jelita cienkiego.

Badanie krwi

Zakażenie tą bakterią jest powszechne na świecie i stanowi czynnik ryzyka przewlekłego zapalenia żołądka, choroby wrzodowej i raka żołądka. Lekarze uważają, że ta infekcja jest przekazywana z osoby na osobę poprzez kontakt ze śliną, wymiocinami lub kałem.

Większość ludzi, którzy mają tę bakterię, nigdy nie odczuwa objawów, ale może ona powodować wrzody żołądka lub zapalenie, jeśli nie jest leczona. Może również zaatakować pierwszą część jelita cienkiego (dwunastnicę), powodując objawy takie jak wzdęcia, utrata wagi i uczucie pieczenia w żołądku.

Twój lekarz może zalecić badanie krwi lub badanie stolca w celu zdiagnozowania lub monitorowania leczenia Helicobacter pylori. Badanie to wykrywa przeciwciała (białka), które organizm wytwarza w odpowiedzi na tę bakterię.

Test oddechowy na obecność mocznika

Test oddechowy na obecność mocznika jest nieinwazyjną procedurą diagnostyczną służącą do wykrywania infekcji Helicobacter pylori. Wykorzystuje Twój oddech, aby określić, czy masz tę bakterię i jak dobrze reagujesz na leczenie.

Mocznik jest izotopem węgla, który jest produkowany przez bakterie w żołądku. Jest szybko hydrolizowany przez enzym ureazę do amoniaku i dwutlenku węgla.

Test oddechowy z mocznikiem jest szybką, prostą i bezpieczną metodą, która zapewnia doskonałą dokładność zarówno we wstępnej diagnostyce zakażenia H. pylori, jak i w potwierdzaniu jego eradykacji po leczeniu. Jest szczególnie wskazany w badaniach przesiewowych pacjentów przed endoskopią oraz w ocenie skuteczności leczenia anty-H. pylori, zwłaszcza w fazie przed i po leczeniu.

Test kału

Jeśli Twój lekarz uważa, że masz zakażenie Helicobacter pylori, może zlecić badanie kału. Ten nieinwazyjny test sprawdza obecność substancji, które pobudzają układ odpornościowy do walki z infekcją.

Ten test może pomóc w identyfikacji osób, które mają trwające lub aktualne zakażenie H. pylori i może pomóc w monitorowaniu skuteczności leczenia (np,

Osoby przyjmujące leki hamujące wydzielanie kwasu, takie jak inhibitory pompy protonowej lub preparaty bizmutu, nie powinny spożywać tych związków przez co najmniej dwa tygodnie przed badaniem, ponieważ mogą one zakłócić dokładność testu.

Badania krwi mogą być również stosowane do wykrywania przeciwciał przeciwko H. pylori, ale to badanie nie pozwala odróżnić poprzedniej infekcji od aktywnej i nie może potwierdzić eradykacji bakterii.

Biopsja

Helicobacter pylori jest spiralną bakterią gram-ujemną, która może zainfekować około połowy populacji świata. Jest ona często przyczyną wrzodów żołądka i może być również związana z zapaleniem żołądka i rakiem żołądka.

Podczas tego badania zostaniesz uspokojony, zanim lekarz wprowadzi długą, elastyczną rurkę z kamerą (endoskop) do Twoich ust i w dół do żołądka i pierwszej części jelita cienkiego (dwunastnicy). Lekarz może również pobrać próbki tkanek do biopsji.

Twój lekarz może użyć tego badania, aby sprawdzić, jak dobrze reagujesz na leczenie zakażenia H. pylori, zwłaszcza jeśli pierwsze antybiotyki, których spróbujesz, nie zadziałają lub jeśli Twoje objawy pogorszą się po leczeniu.

Oceń artykuł: Helicobacter pylori badanie krwi czy na czczo?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5