Na czym polega cukrzyca?

Cukrzyca (DM) to przewlekła choroba, która wpływa na sposób, w jaki Twój organizm wykorzystuje glukozę, główne źródło energii dla komórek. Może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym genetyką i otyłością.

Osoby z cukrzycą muszą ściśle monitorować poziom cukru we krwi. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do powikłań, takich jak niewydolność nerek, ślepota i choroby serca.

Cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1 to stan, w którym organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny. W wyniku tego we krwi gromadzi się zbyt dużo cukru.

Insulina to hormon wytwarzany przez trzustkę, który pomaga organizmowi wykorzystywać glukozę (główny rodzaj cukru we krwi) do celów energetycznych. Jest jak klucz, który otwiera drzwi twoich komórek, aby mogły pobierać glukozę i dawać ci energię.

Osoby z cukrzycą typu 1 muszą regularnie monitorować poziom cukru we krwi i upewnić się, że przyjmują odpowiednią dawkę insuliny. Mogą również potrzebować dostosować swoją dietę, ćwiczyć i podejmować inne kroki w celu zarządzania cukrzycą.

Cukrzyca typu 2

Cukrzyca to grupa zaburzeń metabolicznych, które występują, gdy organizm nie może prawidłowo wykorzystywać cukru lub insuliny. Z czasem wysoki poziom cukru we krwi może uszkodzić wiele części ciała.

Glukoza jest głównym źródłem energii dla twoich komórek. Pochodzi z pożywienia i z wątroby, a następnie trafia do komórek z pomocą insuliny.

W cukrzycy typu 2 trzustka wytwarza mniej insuliny lub komórki organizmu są odporne na działanie tego hormonu, przez co poziom glukozy we krwi wzrasta i utrzymuje się na wysokim poziomie.

To powoduje problemy ze zdolnością organizmu do wykorzystania glukozy, co prowadzi do komplikacji zdrowotnych, takich jak choroby serca, udar i choroby nerek. Z czasem może również uszkodzić oczy i nerwy, powodując niewyraźne widzenie lub utratę czucia w stopach i dłoniach (neuropatia).

Oprócz kontrolowania poziomu cukru we krwi, inne sposoby radzenia sobie z cukrzycą obejmują zmianę diety i aktywność fizyczną. Konieczne może być także przyjmowanie leków, w czym pomoże Ci Twój lekarz lub zespół opieki zdrowotnej.

Czynniki ryzyka

Pewne warunki zdrowotne, takie jak otyłość lub brak aktywności fizycznej, są uważane za główne czynniki ryzyka cukrzycy. Należy jednak pamiętać, że nie każdy, kto ma te czynniki ryzyka, zachoruje na cukrzycę.

Istnieje wiele innych czynników, które mogą wpływać na ryzyko zachorowania na cukrzycę, w tym historia rodziny i pewne schorzenia lub leki. Ważne jest, aby podzielić się z lekarzem swoją historią zdrowia, aby sprawdzić, czy któryś z tych czynników może dotyczyć Ciebie.

Na przykład osoby, których członkowie rodziny chorują na cukrzycę typu 1 lub typu 2, mają zwiększone ryzyko zachorowania na tę chorobę. Mają również większe ryzyko rozwoju prediabetes lub cukrzycy ciążowej.

Aby dowiedzieć się, czy te czynniki ryzyka są związane z rozwojem cukrzycy typu 2, zbadaliśmy dużą bazę danych, która obejmowała ponad 300 000 kobiet z historią cukrzycy ciążowej. Stwierdziliśmy, że kobiety z optymalnym poziomem pięciu modyfikowalnych czynników ryzyka (wskaźnik masy ciała, aktywność fizyczna, palenie tytoniu, spożycie alkoholu i dieta) miały znacząco niższe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 niż te, które nie miały tych czynników.

Leczenie

Osoby chore na cukrzycę muszą stosować insulinę lub inne leki, aby kontrolować poziom cukru we krwi. Twój lekarz może również zalecić leki obniżające poziom cholesterolu lub wysokie ciśnienie krwi.

Insulina jest najczęściej stosowanym lekiem w leczeniu cukrzycy typu 1 i typu 2. Zazwyczaj zaczynasz od dawki podstawowej, czyli wstrzykiwania insuliny raz dziennie. Twój lekarz dostosuje dawkę do reakcji organizmu na insulinę.

Inne rodzaje leków na cukrzycę to tiazolidinediony (takie jak metformina), inhibitory DPP-4 i agoniści receptora GLP-1. Leki te pomagają spowolnić trawienie pokarmu, obniżyć poziom cukru we krwi i zmniejszyć stan zapalny w organizmie.

Dla wielu osób z cukrzycą leki te mogą być najlepszym sposobem leczenia choroby. Mogą one również pomóc w utrzymaniu zdrowego serca i nerek.