Zespół Sudecka jest przewlekłym zaburzeniem bólowym układu mięśniowo-szkieletowego, o nieznanym pochodzeniu, powodującym sztywność i niewielką ruchomość stawów, intensywne uczucie pieczenia, silną nadwrażliwość skórną i silny stan zapalny, a także zanik mięśni. Dotyka głównie kończyny górne. Wcześniej nazywana była odruchową dystrofią współczulną, a ostatnio złożonym regionalnym zespołem bólowym (CRPS).
Istnieje wiele różnych metod leczenia tego schorzenia.
1. Jedz dużo warzyw
Złożony regionalny zespół bólowy (CRPS), znany również jako odruchowa dystrofia współczulna lub zanik Sudecka, jest przewlekłym schorzeniem układu mięśniowo-szkieletowego, które występuje częściej niż mogłoby się wydawać. Zazwyczaj dotyczy jednej lub więcej rąk, nóg lub dłoni i charakteryzuje się silnym bólem i sztywnością.
Choroby tej nie da się wyleczyć, ale można ją skutecznie kontrolować, stosując rozsądne połączenie środków medycznych i stylu życia. W rzeczywistości u wielu pacjentów z czasem następuje poprawa. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest stosowanie dobrze zbilansowanej diety i uprawianie dużej ilości ćwiczeń fizycznych.
2. Pij dużo wody
Zespół Sudecka jest przewlekłym zaburzeniem mięśniowo-szkieletowym, które dotyka przede wszystkim kończyny górnej. Powoduje sztywność stawów, niewielką ruchomość i ból.
Jest rzadkim zjawiskiem i występuje po wielu urazach, ale szczególnie często po złamaniach kości promieniowej.
Zespół bólów regionalnych, znany również jako zespół Sudecka, odruchowa dystrofia współczulna (RSD), zespół barkowo-ręczny lub ból przyczynowy, jest bolesnym stanem ramion i rąk, który może wystąpić po urazie. Zwykle pogarsza się z czasem, ale jest uleczalny za pomocą leków i terapii.
3. Jedz dużo owoców
Nie jest tajemnicą, że owoce zawierają dużo błonnika, witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Ale czy wiesz, że mogą one również pomóc w obniżeniu stanu zapalnego?
Jednym z najważniejszych składników odżywczych jest witamina C, którą można znaleźć w wielu różnych świeżych produktach. Na przykład jagody zawierają dużo tej niezbędnej witaminy. Szklanka soku z jarmużu, porcja borówek lub nawet garść suszonych owoców zapewnią Twojemu organizmowi niezbędny zastrzyk energii.
4. Jedz dużo orzechów
Dobra wiadomość jest taka, że jedzenie dużej ilości orzechów może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu Sudecka. Dzieje się tak dlatego, że są one pełne zdrowych tłuszczów, błonnika i składników odżywczych, które pomagają zmniejszyć ryzyko rozwoju takich chorób, jak rak i cukrzyca.
Badacze odkryli, że dzienne spożycie 20 gramów (mniej więcej wielkości garści) orzechów jest związane z niższym ryzykiem wielu chorób przewlekłych i śmierci, zwłaszcza u osób z nadwagą lub otyłością. Orzechy zawierają też dużo przeciwutleniaczy, które mogą zwalczać stres oksydacyjny i ewentualnie zmniejszać ryzyko zachorowania na raka.
5. Jedz dużo ryb
Złożony regionalny zespół bólowy (CRPS) to choroba, która powoduje bolesny obrzęk i niebieskawe przebarwienie skóry. Jest to często spowodowane urazem ręki lub nogi.
CRPS jest również znany jako odruchowa dystrofia współczulna, zespół Sudecka i ból przyczynowy. Może być bardzo wyniszczający, a ból może trwać latami. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Ważne jest też unikanie pokarmów, które mogą wywołać stan zapalny, takich jak cukry i tłuszcze zwierzęce.
6. Jedz dużo mięsa
Dobrej jakości źródło białka może pomóc wzmocnić Twój system odpornościowy i zwiększyć metabolizm. Ponadto dobrze zbilansowana dieta zawiera niezbędne aminokwasy, których Twoje ciało potrzebuje do budowy mięśni. Mięso jest też jednym z najlepszych źródeł witamin i minerałów, których Twój organizm potrzebuje, żeby być zdrowym.
Zespół Sudecka (lub złożony regionalny zespół bólowy) to częsty stan, który dotyka niektórych z nas i może pojawić się po złamaniu kości promieniowej, a także po wielu innych urazach. Jest to złożony nawrót objawów, które dotyczą centralnego i autonomicznego układu nerwowego.
7. Jedz dużo nabiału
Wielu ludzi nie dostarcza wystarczającej ilości nabiału w swojej diecie, zwłaszcza jeśli nie tolerują laktozy. Produkty mleczne zawierają jednak duże ilości wapnia, który pomaga wzmocnić kości i zęby.
Zespół Sudecka (znany też jako złożony regionalny zespół bólowy) to stan, który pojawia się po urazach, takich jak złamania lub uszkodzenia więzadeł, mięśni i nerwów. Objawy obejmują obrzęk, ból i problemy z krążeniem.
8. Jedz dużo nasion
Nasiona są świetnym źródłem białka, błonnika oraz różnych witamin i minerałów. Pomagają też utrzymać zdrowy układ trawienny i mogą wspomóc utratę wagi.
Niektóre nasiona, takie jak chia i len, zawierają kwas alfa linolenowy (ALA), przeciwzapalny tłuszcz omega-3, który prawdopodobnie zmniejsza stan zapalny w organizmie. Mogą mieć również pozytywny wpływ na zdrowie serca, zwłaszcza w połączeniu z orzechami i roślinami strączkowymi.