Przeziębienie wirus czy bakteria?

Przeziębienie wirus czy bakteria?

Przeziębienie to łagodna infekcja górnych dróg oddechowych, która wpływa na nos, gardło i zatoki. Jest to jedna z najczęstszych chorób, dotykająca zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Większość przeziębień jest wywoływana przez wirusy. Wirusy to małe zakaźne mikroorganizmy, które wywołują infekcje poprzez wnikanie i namnażanie się wewnątrz zdrowych komórek.

Objawy

Kiedy jesteś chory, Twój organizm próbuje zwalczyć zarazki. Te zarazki mogą być wirusami lub bakteriami.

Objawy obu chorób mogą być podobne: gorączka, kaszel, kichanie i zatkany nos. Jednak infekcje bakteryjne wymagają antybiotyków i są zwykle poważniejsze niż wirusowe.

Choroby wirusowe zazwyczaj mają swój przebieg i ustępują same bez leczenia.

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko jest przeziębione, pozwól mu odpocząć i pij dużo płynów. Jeśli gorączka nie ustępuje, skontaktuj się z lekarzem.

Lekarz może również sprawdzić gardło i uszy dziecka, aby sprawdzić, czy nie jest zarażone anginą, bakterią wymagającą leczenia.

Przeziębienia są bardzo powszechne i łatwo przenoszą się z człowieka na człowieka. Wirus, który je wywołuje, dostaje się do Twojego nosa lub ust, kiedy ktoś chory kaszle lub kicha albo wdycha kropelki płynu zawierającego wirusa przeziębienia.

Przyczyny

Przeziębienie jest powszechną infekcją nosa i gardła. Zazwyczaj trwa tydzień lub krócej i jest nieszkodliwe, chociaż może się tak nie wydawać.

Przeziębienie może być wywołane przez wiele typów wirusów, ale najczęściej spotykane są rinowirusy. Ten typ wirusa jest bardzo zaraźliwy i może przenosić się z osoby na osobę poprzez powietrze lub bliski kontakt osobisty (np. podanie ręki lub dotknięcie klamki).

Gdy wirus przeziębienia zainfekuje Twój nos i zatoki, pierwszą oznaką, że możesz go mieć, jest wydzielina z nosa. Początkowo jest ona przezroczysta, a w miarę trwania przeziębienia staje się coraz gęstsza i żółta lub zielona.

Branie antybiotyków na infekcje wirusowe, takie jak przeziębienie, nie pomoże Ci poczuć się lepiej. Antybiotyki nie leczą przeziębienia i nie leczą infekcji bakteryjnych, które często następują po przeziębieniu.

Leczenie

Przeziębienia są zazwyczaj leczone lekami dostępnymi bez recepty, które zmniejszają gorączkę, bóle ciała, przekrwienie i kaszel. Należą do nich aerozole do nosa, leki wykrztuśne i syropy na kaszel.

Choć przeziębienie zwykle ustępuje samo, czasami może prowadzić do innych infekcji, takich jak zapalenie zatok lub zapalenie płuc u dorosłych i krup lub zapalenie oskrzeli u dzieci. Podstawową infekcją może być infekcja bakteryjna, która wymaga leczenia antybiotykami.

Bakterie to małe mikroorganizmy, które żyją w organizmie lub na skórze. Mogą one namnażać się wewnątrz zdrowych komórek i atakować je.

Infekcje wirusowe są wywoływane przez wirusy, które są małymi fragmentami materiału genetycznego pokrytymi białkiem. Wirusy mogą rozprzestrzeniać się w powietrzu lub przez kontakt ze skażonymi powierzchniami lub płynami.

Są bardzo zaraźliwe i najczęściej rozprzestrzeniają się, gdy kropelki płynu zawierającego wirusa są przenoszone przez dotyk. Mogą być również przenoszone przez spożycie skażonej żywności lub wody.

Prewencja

Praktykowanie właściwej higieny może pomóc w zapobieganiu przeziębieniu. Obejmuje to częste mycie rąk (co najmniej 20 sekund) i nie dotykanie oczu, nosa lub ust nieumytymi rękami.

Wirusy mogą przenosić się z osoby na osobę poprzez kaszel, kichanie lub wdychanie kropli śluzu. Wirusy mogą przetrwać na powierzchniach przez 24 godziny lub dłużej, dlatego ważne jest czyszczenie wszelkich wspólnych przedmiotów, takich jak klawiatury, klamki i kubki.

Przeziębienie trwa zwykle 7-10 dni i nie wymaga podawania leków. Jeśli jednak objawy nie ustępują lub ich stan się pogarsza, zgłoś się do lekarza.

Objawy przeziębienia są podobne do objawów grypy. Obie są chorobami układu oddechowego wywoływanymi przez wirusy. Lekarz może przeprowadzić testy, aby ustalić, czy masz przeziębienie, czy grypę.

Oceń artykuł: Przeziębienie wirus czy bakteria?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5