Zevesin – czy pomaga?

Zevesin to lek, który leczy zatrzymanie moczu i mimowolne oddawanie moczu u osób z przewlekłym idiopatycznym zapaleniem pęcherza. Jest to steroid doustny.

Jest dostępny w postaci tabletek 5 lub 10 mg. Dzienną dawkę należy przyjmować dokładnie tak, jak zalecił lekarz.

Co to jest Zevesin?

Zevesin jest kompetycyjnym antagonistą receptora muskarynowego. Blokuje działanie receptorów muskarynowych M3 i M2 w pęcherzu moczowym. Jest stosowany w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego oraz w celu złagodzenia objawów nietrzymania moczu, takich jak niekontrolowane oddawanie moczu lub zwiększona częstotliwość i parcie na mocz.

Dawkowanie: Zazwyczaj stosowana dawka to 5 mg raz dziennie. Twój lekarz może zwiększyć dawkę, jeśli tego potrzebujesz.

Dla osób z problemami z pęcherzem: Nie powinieneś brać tego leku, jeśli masz zatrzymanie moczu (konieczność oddawania moczu częściej niż zwykle). Ten lek może zwiększyć ryzyko zatrzymania moczu u niektórych osób.

Jeśli masz w przeszłości choroby wątroby lub nerek, lekarz może zmniejszyć dawkę tego leku. Należy również poinformować lekarza, jeśli masz inne problemy zdrowotne, takie jak choroby serca lub stan zwany jaskrą z wąskim kątem.

Jeśli doświadczasz senności, zawrotów głowy, niskiego ciśnienia krwi lub bólu głowy jako efektów ubocznych, przerwij stosowanie tego leku i skontaktuj się z lekarzem. Nie powinieneś prowadzić pojazdów ani obsługiwać ciężkich maszyn, jeśli odczuwasz te efekty.

Jak działa?

Zevesin jest dobrym przykładem leku antycholinergicznego, który działa poprzez blokowanie pewnych receptorów w pęcherzu. Pomaga również kontrolować parcie na mocz, chociaż nie jest tak skuteczny w krótkim okresie czasu, jak niektóre inne leki.

Może być przyjmowany w postaci kapsułek lub tabletek i może być stosowany z jedzeniem lub bez. Zalecana dawka to 5 do 10 mg dziennie.

Nie próbuj przyjmować więcej niż ta dawka. Może to spowodować wystąpienie działań niepożądanych i szybsze wchłanianie leku.

Najbardziej skuteczną i bezpieczną metodą dawkowania jest użycie butelki lub pojemnika na tabletki dostarczonego przez lekarza lub farmaceutę. Pozwoli to uniknąć przypadkowego przedawkowania i innych potencjalnych skutków ubocznych. Więcej informacji na temat dawkowania można uzyskać rozmawiając z lekarzem lub farmaceutą albo czytając opakowanie produktu. Stosowanie niewłaściwego leku może prowadzić do poważnych działań niepożądanych i potencjalnie zagrażać życiu.

Czy to pomaga?

Zevesin jest stosowany w urologii klinicznej w leczeniu nietrzymania moczu. Działa poprzez blokowanie receptorów m-cholinergicznych w pęcherzu moczowym.

Pomaga również zmniejszyć ilość moczu produkowanego przez twój pęcherz. Zmniejsza to ciśnienie wewnątrz pęcherza i w ten sposób zapobiega nietrzymaniu moczu.

Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z tego leku, przyjmuj go o tej samej porze każdego dnia. Jeśli zapomnisz go zażyć, powiedz o tym jak najszybciej swojemu lekarzowi lub farmaceucie.

Ten lek może mieć wpływ na wątrobę i nerki. Jeśli masz te problemy, lekarz może zmniejszyć dawkę lub sprawdzić czynność wątroby i nerek podczas leczenia.

Niektóre z częstych działań niepożądanych to senność, zawroty głowy i suchość oczu. Jeśli wystąpią te działania niepożądane, może być konieczne leczenie ich innymi lekami. Skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli którekolwiek z tych działań niepożądanych utrzymuje się lub jest ciężkie.

Czy ma działania niepożądane?

Zevesin jest lekiem, który leczy stan zwany pęcherzem nadreaktywnym. Stan ten może powodować nagłą potrzebę oddania moczu bez żadnych wcześniejszych objawów, potrzebę częstego oddawania moczu lub wycieki moczu, gdy idziesz do toalety.

Substancją czynną leku Zevesin jest solifenacyna, która należy do grupy leków zwanych antycholinergikami. Leki te działają na określone komórki i zmniejszają aktywność pęcherza moczowego.

W celu leczenia pęcherza nadreaktywnego lekarz może zalecić przyjmowanie tabletek Zevesin raz dziennie – jedną tabletkę (5 mg) należy przyjmować rano i popijać wodą. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 10 mg dziennie.

Solifenacyna jest lekiem antymuskarynowym i wiązała się z zaparciami, niewyraźnym widzeniem i uderzeniami gorąca (z powodu zmniejszonego pocenia się). Jeśli wystąpią te działania niepożądane lub jakiekolwiek inne nietypowe objawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Oceń artykuł: Zevesin – czy pomaga?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5