W czym moczyć nogę po złamaniu?

W czym moczyć nogę po złamaniu?

Złamana kość to poważny uraz. Jeśli podejrzewasz złamanie czaszki, kręgosłupa, żeber, miednicy lub górnej części nogi, zadzwoń pod numer 911.

Złamania długo się goją. W zależności od wieku i rodzaju złamania powrót do pełnej sprawności może trwać miesiące lub dłużej.

Moczenie

W czym moczyć nogę po złamaniu?

Jedna z najstarszych form medycyny, moczenie w ciepłej wodzie pomaga w wielu schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego. Zmniejsza ból, obrzęk i stan zapalny.

Poprawia też krążenie i pomaga zmniejszyć siłę grawitacji na stawy, dzięki czemu stają się one luźniejsze.

Ciepła woda może ukoić złamaną nogę i poprawić jej ruchomość. Moczenie może też złagodzić swędzenie i dyskomfort.

Powinieneś codziennie moczyć nogę w ciepłej wodzie przez 5-10 minut. Pomoże to usunąć suchą skórę i przyspieszy gojenie.

Moczenie może również pomóc w zapobieganiu powstawania pęcherzy po złamaniu. Pęcherze po złamaniu to wypełnione płynem pęcherze, które tworzą się na złamaniu lub wokół niego. Występują w dwóch rodzajach: surowicze i krwotoczne. Pęcherze krwotoczne pojawiają się przy poważniejszych złamaniach, np. kiedy kość się rozpada i przebija skórę. Pęcherze krwotoczne dłużej się goją i mogą uniemożliwić prawidłowe gojenie się rany.

Nawilżanie

Po zdjęciu gipsu prawdopodobnie zauważysz, że Twoja noga wygląda na bardziej chudą i ma suchą skórę. Dzieje się tak dlatego, że Twoje ciało nie zdążyło wyprodukować sebum, naturalnego olejku, który skóra wytwarza, aby utrzymać ją miękką i gładką.

Dobra wiadomość jest taka, że Twoja noga wkrótce będzie wyglądać i czuć się lepiej. Lekarz zleci Ci specjalne ćwiczenia, które wzmocnią kończynę i poprawią Twoją mobilność.

Złamana noga może utrudniać chodzenie lub korzystanie z łazienki, ale lekarz zapewni Ci wózek inwalidzki, kule lub hulajnogę, jeśli będzie to konieczne. Będziesz też musiał okładać nogę lodem kilka razy dziennie, aby zmniejszyć obrzęk.

Najlepszym sposobem na nawilżenie nogi jest regularne mycie jej wodą z łagodnym mydłem i osuszanie skóry. Krem nawilżający pomoże też zapobiec wysuszeniu, które może prowadzić do otarć lub pęcherzy. Dobry krem nawilżający zawiera substancję nawilżającą, taką jak petrolatum, która zatrzymuje wilgoć, oraz składnik nawilżający, taki jak gliceryna, który natłuszcza skórę.

Lód

Lód jest dobrym sposobem na opanowanie stanu zapalnego, obrzęku i bólu po urazie. Może zmniejszyć ilość krwi w miejscu urazu, co przyspiesza gojenie.

W przypadku nowego urazu lód najlepiej stosować przez pierwsze 48 godzin. W tym czasie obrzęk w miejscu urazu może być największy.

Po ustąpieniu obrzęku możesz zacząć stosować ciepło jako element powrotu do zdrowia. Nie stosuj jednak jednocześnie lodu i ciepła, chyba że zaleci to lekarz.

Przez 20 minut stosuj lód, robiąc 10-20 minutowe przerwy między kolejnymi sesjami. Można to powtarzać kilka razy dziennie.

Odpoczynek

Odpoczynek pomaga spowolnić obrzęk, ból i stan zapalny, które są częścią pierwszego etapu gojenia się złamania. Proces zapalny nasila się w ciągu kilku dni, a jego ustąpienie zajmuje kilka tygodni.

Złamanie może wystąpić w kości nogi (piszczel) lub kości kostki (strzałka). Może być spowodowane urazem, np. upadkiem z drabiny.

Może być również wynikiem nadużycia i powtarzających się obciążeń, np. w wyniku długodystansowego biegu lub innych powtarzających się czynności. Może być także oznaką złamania pod wpływem naprężeń, czyli stanu, w którym dochodzi do drobnych pęknięć w kościach.

Lekarz sprawdzi oznaki złamania, delikatnie dotykając dotkniętego miejsca. Może też użyć promieniowania rentgenowskiego, aby sprawdzić, czy kość nie uległa złamaniu lub pęknięciu.

Oceń artykuł: W czym moczyć nogę po złamaniu?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5