Wkłucie centralne czy boli?

Wkłucie centralne czy boli?

Punkcja lędźwiowa (znana także jako punkcja kręgosłupa lub punkcja) to badanie, które może być wykorzystane do pobrania próbki płynu mózgowo-rdzeniowego. Może ono pomóc w zdiagnozowaniu zapalenia opon mózgowych lub innych schorzeń mózgu i układu nerwowego.

Zabieg zazwyczaj rozpoczyna się od znieczulenia przez lekarza miejsca, w które zostanie wprowadzona igła, środkiem znieczulającym miejscowo. Następnie cienka igła jest wprowadzana do kręgosłupa lędźwiowego między dwoma dolnymi kręgami.

Jak to się robi?

Punkcja lędźwiowa, czyli nakłucie kręgosłupa, to badanie medyczne polegające na pobraniu próbki płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF). Ten przezroczysty, bezbarwny płyn pomaga „wyściełać” mózg i rdzeń kręgowy, czyli centralny układ nerwowy.

W dolnej części pleców wstrzykuje się środek znieczulający, aby znieczulić miejsce nakłucia. Środek znieczulający może szczypać lub piec podczas wprowadzania.

Twój lekarz oczyści to miejsce mydłem antyseptycznym i przykryje je sterylnym prześcieradłem. Następnie Twoje plecy zostaną ułożone w jednej z kilku pozycji, które spowodują wygięcie kręgosłupa i poszerzenie przestrzeni między kośćmi kręgosłupa, zwanymi kręgami.

Cienka igła zostanie wprowadzona między dwa dolne kręgi, a następnie do kanału kręgowego znajdującego się nisko w plecach (odcinek lędźwiowy). Mierzone jest ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego i pobierana jest jego niewielka ilość. Czasami wykorzystuje się zdjęcia rentgenowskie, aby pomóc w ustawieniu igły w odpowiedniej pozycji.

Czy to bolesne?

Punkcja lędźwiowa to zabieg wykonywany w celu pobrania próbki płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF) z kanału kręgowego. Jest to bezpieczne badanie z niewielką liczbą powikłań, ale mogą wystąpić po nim pewne efekty uboczne.

Podczas zabiegu lekarz lub pielęgniarka specjalistyczna oczyszcza skórę i znieczula plecy środkiem znieczulającym. Następnie do przestrzeni między dwoma dolnymi kręgami i do kręgosłupa wprowadza się pustą w środku igłę.

Potem z przestrzeni między kośćmi pobiera się niewielką ilość płynu mózgowo-rdzeniowego i wysyła do laboratorium w celu przeprowadzenia badań. Po pobraniu próbki lekarz usuwa igłę i zakłada opatrunek na to miejsce.

Poprosimy Cię, abyś przez jakiś czas leżał płasko i być może będziesz musiał pić dodatkowe płyny. Pomoże to zastąpić płyn mózgowo-rdzeniowy usunięty podczas zabiegu i zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia bólu głowy.

Jak długo to trwa?

Punkcja centralna, zwana także nakłuciem kręgosłupa lub nakłuciem lędźwiowym, to procedura medyczna stosowana w celu zbadania i pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF). Może to pomóc w zdiagnozowaniu niektórych chorób mózgu i kręgosłupa, takich jak zapalenie opon mózgowych, krwotok podpajęczynówkowy i inne infekcje.

Zabieg ten jest zwykle wykonywany w szpitalu, ale może być również przeprowadzony w klinice. Zazwyczaj trwa około 30 minut, wliczając w to czas oczekiwania na wyniki.

Twój lekarz lub pielęgniarka najpierw znieczulą miejsce przy użyciu środka znieczulającego. Następnie wprowadzi pustą w środku igłę do przestrzeni między kręgami.

Igła zostanie wbita na głębokość około trzech lub czterech centymetrów do rdzenia kręgowego. Następnie do sterylnego pojemnika pobierana jest niewielka ilość płynu mózgowo-rdzeniowego. Może to potrwać do 15 minut. Wyniki są następnie wysyłane do laboratorium w celu analizy. Raport z wynikami jest zazwyczaj gotowy w ciągu kilku godzin lub dni.

Co się dzieje po zabiegu?

Po zabiegu będziesz musiał przez jakiś czas odpoczywać i pić dużo płynów. Może pojawić się ból głowy, ale jest to rzadkie i zwykle ustępuje po kilku godzinach.

Możesz również odczuwać ból pleców lub nóg. Jest to spowodowane uciskiem płynu na kręgosłup.

W dodatku niewielka ilość płynu mózgowo-rdzeniowego może wyciec z miejsca, w które została wbita igła. Może to powodować ból głowy i prowadzić do innych problemów.

Istnieje wiele powodów, dla których możesz potrzebować nakłucia lędźwiowego, w tym badania pod kątem infekcji lub innych stanów zdrowia. Twój lekarz poinformuje Cię, dlaczego wykonuje to badanie i co się z nim wiąże.

Oceń artykuł: Wkłucie centralne czy boli?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5