Gdzie najlepiej leczyć raka płuc?

Gdzie najlepiej leczyć raka płuc?

Jeśli masz raka płuca, musisz znaleźć odpowiedni zespół opieki, który pomoże Ci uzyskać potrzebne leczenie. Twój plan leczenia może obejmować operację, radioterapię, chemioterapię i/lub terapie celowane.

W najlepszych szpitalach Twój zespół będzie współpracował w celu leczenia raka płuc i poprawy jakości Twojego życia. Przedyskutują z Tobą opcje leczenia, odpowiedzą na Twoje pytania i wysłuchają Twoich obaw i życzeń.

1. Torakochirurg

Torakochirurgia to specjalność medyczna zajmująca się leczeniem chorób płuc, serca, przełyku i innych struktur w klatce piersiowej. Od innych specjalności, takich jak kardiologia i medycyna płucna, różni się tym, że stosuje leczenie chirurgiczne, a nie leki.

Niektóre operacje torakochirurgiczne są minimalnie inwazyjne, jak na przykład torakochirurgia wspomagana wideo (VATS). W tej procedurze chirurg wprowadza długą rurkę z kamerą na końcu, aby zobaczyć część klatki piersiowej.

W innych przypadkach chirurg będzie musiał otworzyć dużą część klatki piersiowej. Wykonuje się wtedy zabieg zwany torakotomią.

Torakochirurg może również wykonać resekcję klinową, która usuwa mały kawałek płuca w kształcie klina zawierający raka i margines zdrowej tkanki wokół niego. Można to zrobić, kiedy lobektomia spowodowałaby zbyt dużą utratę funkcji płuc.

2. pulmonolog

Pulmonolog jest ekspertem w diagnozowaniu, leczeniu i zarządzaniu chorobami płuc. Często współpracuje z lekarzami pierwszego kontaktu, zajmując się pacjentami z prostymi dolegliwościami, takimi jak kaszel czy przeziębienie, ale specjalizuje się także w leczeniu poważniejszych schorzeń układu oddechowego.

Zazwyczaj stosuje testy takie jak spirometria i badania krwi, aby ocenić, jak dobrze pracują płuca, a także może zlecić badania obrazowe, takie jak prześwietlenie klatki piersiowej lub tomografia komputerowa. Wykonują także zabiegi higieniczne, które oczyszczają drogi oddechowe i pomagają głębiej oddychać.

Chirurgia jest opcją dla niektórych nowotworów płuc, które rozprzestrzeniły się poza płuca i może być przeprowadzona przez 4-8-calowe nacięcie między żebrami. Chirurg usunie guz i niewielką część płuca, co nazywane jest segmentektomią lub płatem.

Inne możliwości to resekcja klinowa i resekcja rękawowa, które usuwają niektóre nowotwory znajdujące się w dużych drogach oddechowych płuc. Zabiegi te zachowują pojemność płuc i poprawiają jakość życia.

3. onkolog radioterapeuta

Promieniowanie wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie (fotony), promieniowanie gamma lub cząstki atomowe do zabijania komórek nowotworowych. Ten rodzaj leczenia może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z chemioterapią w leczeniu guzów płuc.

Onkolog zajmujący się radioterapią planuje leczenie w taki sposób, aby było ono skierowane na guz, a jednocześnie omijało zdrową tkankę. Możesz być poddany kilku zabiegom w ciągu kilku tygodni.

Twoje leczenie jest kierowane przez obrazowanie, takie jak tomografia komputerowa. Dzięki temu lekarze mogą sprawdzić, czy guz przesunął się pomiędzy zabiegami.

Lekarze stosują również brachyterapię, aby dostarczyć duże dawki promieniowania bezpośrednio do guza. Te radioaktywne źródła są wprowadzane do guza lub otaczającej go tkanki przez małe rurki zwane cewnikami.

Wybór zespołu lekarzy z doświadczeniem w leczeniu raka płuc jest ważny. Często wielodyscyplinarny zespół lekarzy różnych specjalności pracuje razem, aby poprawić wyniki leczenia pacjentów z rakiem płuc.

4. Chemioterapia

Chemoterapia zabija komórki rakowe, wpływając na ich wzrost i rozprzestrzenianie się. Może uszkodzić zdrowe komórki, ale są one w większości nieszkodliwe i zwykle zdrowieją po zakończeniu leczenia.

Twój lekarz określi najlepszy dla Ciebie rodzaj chemioterapii, biorąc pod uwagę Twój ogólny stan zdrowia, stopień zaawansowania raka płuc i ilość każdego leku, jaką możesz tolerować. Zazwyczaj będziesz mieć kilka sesji chemioterapii, a pomiędzy nimi okresy odpoczynku.

Niektóre efekty uboczne chemioterapii, w tym niska liczba białych krwinek (neutrofili), mogą ustępować po tygodniach lub miesiącach. Będziesz regularnie poddawany badaniom, aby upewnić się, że Twoje ciało wraca do zdrowia po leczeniu i że liczba zdrowych komórek jest normalna.

Niektórym pacjentom z niedrobnokomórkowym rakiem płuca we wczesnym stadium lekarze mogą zalecić połączenie chemioterapii i radioterapii przed operacją w celu zmniejszenia guza. Jest to tzw. terapia neoadjuwantowa.

Czego nie lubią nerki?

Oceń artykuł: Gdzie najlepiej leczyć raka płuc?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5