Z czym nie łączyć witaminy c?

Z czym nie łączyć witaminy c?

Pełna antyoksydantów witamina c pomaga neutralizować wolne rodniki, naprawiać uszkodzone komórki skóry, rozjaśniać obszary pigmentowane, zwiększać produkcję kolagenu i chronić przed uszkodzeniami spowodowanymi przez promienie UV.

Jednakże należy zachować ostrożność, łącząc ten aktywny składnik z innymi składnikami kosmetyków do pielęgnacji skóry. Oto kilka rzeczy, których nie powinnaś mieszać z witaminą c.

Retinol

Drużyna witaminy C i retinolu jest jednym z najpopularniejszych składników pielęgnacyjnych, i słusznie. Retinol wspomaga produkcję kolagenu (białka, które nadaje skórze jędrność i elastyczność), a witamina C działa jak klej, który utrzymuje komórki razem podczas syntezy kolagenu.

Oba składniki chronią Twoją skórę przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki i stresem oksydacyjnym pochodzącym ze środowiska.

W związku z tym ważne jest, abyś wiedział, jak skutecznie stosować retinol i witaminę C w codziennej pielęgnacji. Dermatolodzy zalecają łączenie tych dwóch składników rano i wieczorem, aby zapewnić ich skuteczne działanie.

Kwasy AHA

Kwasy alfa-hydroksylowe (AHA) to chemiczne środki złuszczające, które rozluźniają „klej”, jakim obumarłe komórki skóry są przyklejone do twarzy i ciała. Działają łagodniej niż peelingi fizyczne, usuwając martwy naskórek, ale nie zrywając go przy dotyku.

AHA można znaleźć w wielu produktach do pielęgnacji skóry, od peelingów po maseczki i olej z pestek moreli. Te rozpuszczalne w wodzie kwasy wnikają w skórę, aby odblokować pory i rozpuścić martwe komórki skóry.

Jednakże łączenie kwasów z witaminą C może powodować podrażnienia i stany zapalne. Najlepiej unikać tej kombinacji, jeśli masz suchą lub wrażliwą skórę.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją, która znajduje się w skórze, oczach i tkankach łącznych. Jest również humektantem, co oznacza, że wspomaga nawilżanie i poprawia ogólną strukturę skóry.

Pomaga również redukować drobne linie i zmarszczki, mówi dermatolog Justine Kluk. Jest to cząsteczka węglowodanu, która „ma wyjątkową zdolność wiązania i zatrzymywania cząsteczek wody”

To sprawia, że jest niezbędnym składnikiem Twojej pielęgnacji skóry. Ponieważ jest tak ważny dla Twojej skóry, warto regularnie stosować produkty zawierające ten składnik (wraz z innymi składnikami nawilżającymi, takimi jak retinol).

Jeśli zdecydujesz się dodać kwas hialuronowy do swojej pielęgnacji, upewnij się, że robisz to w niewielkich ilościach i nakładasz go tylko na mało widoczną część twarzy, aby móc monitorować wszelkie negatywne reakcje lub oznaki podrażnienia.

Niacynamid

Niacynamid ma wiele korzyści dla Twojej skóry, od poprawy przebarwień i wspomagania zdrowia kolagenu po wzmocnienie bariery ochronnej i zapobieganie powstawaniu dużych porów. Pomaga także zmniejszyć widoczność ciemnych plam i plamek starczych, wygładza strukturę skóry i zwiększa jej blask.

Może nawet pomóc w regulacji nadmiernego wydzielania sebum, co jest świetne w minimalizowaniu wyprysków i kontrolowaniu tłustej skóry. Może być stosowany zarówno rano, jak i wieczorem, choć niektórzy twierdzą, że działa lepiej, gdy jest stosowany na noc.

Z zasady nigdy nie należy stosować niacynamidu z witaminą C ze względu na sprzeczne poziomy pH. Ponadto mogą one powodować tzw. wypłukiwanie niacyny.

Oceń artykuł: Z czym nie łączyć witaminy c?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5