Zespół policystycznych jajników co to?

Zespół policystycznych jajników co to?

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to zaburzenie równowagi hormonalnej, które może utrudniać kobietom zajście w ciążę. Może również powodować nieregularne miesiączki i zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Lekarze mogą leczyć PCOS za pomocą tabletek antykoncepcyjnych lub leków zwalczających insulinooporność, która jest częstym objawem PCOS. Ważne jest jednak, by wprowadzić zmiany w stylu życia, które poprawią wrażliwość organizmu na insulinę.

Co to jest PCOS?

PCOS to choroba, która dotyka kobiety w okresie rozrodczym (od 15 do 44 roku życia). Nawet 70 procent tych przypadków jest niezdiagnozowanych.

Normalnie jajniki kobiety produkują hormony, które regulują cykl miesiączkowy i owulację (kiedy uwalniana jest komórka jajowa). Należą do nich estrogen, progesteron, hormon stymulujący pęcherzyki (FSH) i hormon luteinizujący (LH).

W przypadku dziewcząt z PCOS jajniki wytwarzają dodatkowe męskie hormony zwane androgenami, które mogą zakłócać cykle miesiączkowe kobiet. Pewną rolę może też odgrywać długotrwały stan zapalny o niskim stopniu nasilenia.

Lekarze zazwyczaj diagnozują PCOS, wykonując badanie miednicy i testy krwi, aby sprawdzić, czy nie ma wysokiego poziomu androgenów i innych objawów. Mogą również wykonać badanie ultrasonograficzne miednicy, aby sprawdzić, czy na jajnikach nie ma torbieli. Jeśli zostanie postawiona diagnoza, mogą zostać przepisane leki kontrolujące owulację. Kontrolowanie objawów może poprawić jakość Twojego życia i pomóc w zapobieganiu problemom zdrowotnym, takim jak otyłość, choroby serca, torbiele na jajnikach i niepłodność.

Objawy

PCOS jest częstym schorzeniem, które dotyka 8-13% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Częściej występuje u kobiet pochodzenia azjatyckiego, aborygeńskiego i z Cieśniny Torresa.

Kobiety z PCOS mają duże szanse na rozwój cukrzycy lub innych problemów zdrowotnych w wyniku braku równowagi hormonów. Hormony te kontrolują wiele funkcji w Twoim organizmie, w tym wzrost i rozwój, poziom energii, funkcje seksualne, reprodukcję i trawienie.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to zaburzenie hormonalne, które powoduje powstawanie cyst na jajnikach. Cysty te wyglądają jak małe, wypełnione płynem woreczki na jajnikach.

Twój lekarz może postawić diagnozę PCOS po zebraniu historii choroby, przeprowadzeniu badania fizycznego i zleceniu badań krwi lub USG miednicy. Twój lekarz może również przepisać leki, które pomogą kontrolować objawy tego schorzenia, co może poprawić Twój stan zdrowia w dłuższej perspektywie. Wczesne leczenie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, chorób serca i innych poważnych komplikacji.

Diagnoza

Jajniki produkują hormony, substancje chemiczne, które kontrolują wiele funkcji w Twoim ciele. Jednym z tych hormonów jest estrogen, który reguluje cykl miesiączkowy i owulację (kiedy dochodzi do uwolnienia komórki jajowej).

Innym hormonem są androgeny. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy wytwarzają androgeny, ale ciała kobiet mają tendencję do wytwarzania większej ilości tych hormonów niż ciała mężczyzn.

Jeśli Twoje jajniki uwalniają zbyt dużo androgenów, może to powodować nieregularne miesiączki, obfite krwawienia, niepłodność, trądzik, nadmierne owłosienie twarzy i ciała oraz przyrost masy ciała.

Twój lekarz może zdiagnozować PCOS po zebraniu historii choroby, badaniu fizycznym i badaniach krwi. Może również wykonać badanie ultrasonograficzne.

Mając PCOS, możesz mieć trudności z zajściem w ciążę i spowodować cukrzycę. Może się to zdarzyć, jeśli Twój organizm nie wykorzystuje prawidłowo insuliny, która pomaga komórkom rozkładać cukier. Leczenie obejmuje hormonalną kontrolę urodzeń, utratę wagi i leki uwrażliwiające na insulinę. Możesz również pomóc sobie zmieniając styl życia i zdrowo się odżywiając.

Leczenie

Jeśli masz PCOS, potrzebujesz leczenia, które pomoże Ci opanować objawy i zapobiec poważnym problemom zdrowotnym w przyszłości. Leczenie może obejmować hormony, leki i zmianę stylu życia.

Twój lekarz zacznie od zapytania Cię o objawy, historię choroby i inne dolegliwości. Wykona również badania krwi i badanie ultrasonograficzne.

Lekarz może również zlecić badanie genetyczne, aby sprawdzić, czy nie występuje u Ciebie choroba zwana zespołem policystycznych jajników (PCOS). Dzieje się tak dlatego, że PCOS jest często związany z pewnymi genami i może występować rodzinnie.

W PCOS jajniki i nadnercza wytwarzają zbyt dużo męskich hormonów płciowych zwanych androgenami. Może to powodować nadmierny wzrost włosów na twarzy i ciele, trądzik i otyłość, wśród innych objawów.

Oceń artykuł: Zespół policystycznych jajników co to?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5