Dbałość o stopy jest jednym z najważniejszych elementów zarządzania cukrzycą. Zaniedbanie stóp może prowadzić do poważnych problemów w przyszłości, więc musisz dać im trochę czułej miłości każdego dnia.
Ważne jest także regularne sprawdzanie stóp pod kątem skaleczeń, odleżyn i pęcherzy. Pomoże Ci to we wczesnym wykryciu problemów i wychwyceniu ich, zanim dojdzie do zakażenia lub będą na tyle poważne, że spowodują amputację.
Unikaj moczenia stóp
Moczenie stóp może być relaksujące, ale zbyt częste moczenie stóp nie jest bezpieczne dla osób z cukrzycą. Może sprawić, że skóra stanie się bardziej sucha i skłonna do pękania, co zwiększy ryzyko infekcji.
Długotrwałe moczenie stóp może też spowodować powstanie pęcherza lub innej rany. Takie rany mogą długo się goić i szybko się pogarszać.
Nawet moczenie stóp w gorącej wodzie może spowodować oparzenie skóry. To może prowadzić do infekcji i innych problemów, mówi dr Tillett.
Innym sposobem na uniknięcie moczenia stóp jest sprawdzenie temperatury wody w wannie przed wejściem do niej. Użyj łokcia do sprawdzenia wody i upewnij się, że nie jest zbyt gorąca.
Ważne jest też, by zwracać uwagę na swoje stopy i regularnie chodzić do podologa na badania stóp, zwłaszcza jeśli masz cukrzycę. Pomoże Ci to zapobiec problemom ze stopami i zmniejszy ryzyko amputacji.
Nie nakładaj balsamu na stopy
Sucha skóra na stopach może być częstym problemem u diabetyków. Pojawia się, gdy cukrzyca zakłóca działanie nerwów kontrolujących pocenie się stóp, które utrzymuje skórę miękką i nawilżoną.
Na szczęście można temu zaradzić, regularnie ją nawilżając. Ważne jest jednak, by robić to ostrożnie.
Nawilżacze mogą łagodzić suchą, swędzącą skórę i zapobiegać pękaniu stóp. Są też świetnym sposobem na ochronę skóry przed infekcjami.
Balsamy nie są jednak najlepszym wyborem dla diabetyków, ponieważ nie wnikają głęboko w skórę, aby zapewnić jej nawilżenie i ochronę.
Zastąp się kremami do stóp, które są przeznaczone specjalnie dla diabetyków. Będą one lepiej działać na skórę diabetyków i są gęstsze niż balsamy, co oznacza, że zatrzymują więcej wilgoci i działają dłużej.
Sprawdź temperaturę wody w kąpieli
Ciepła kąpiel może być świetnym sposobem na relaks i złagodzenie bólu stóp. Ale diabetycy muszą się upewnić, że temperatura wody jest bezpieczna, zanim zanurzą w niej stopy.
Neuropatia cukrzycowa może utrudniać stopom odczuwanie ciepła i bólu, co może sprawić, że zwykła kąpiel lub prysznic staną się ryzykowne. Aby się nie poparzyć, sprawdź temperaturę wody łokciem, zanim do niej wejdziesz.
Inna ważna zasada, której należy przestrzegać, to nigdy nie moczyć stóp w gorących chodnikach, basenach lub innych źródłach ciepła. Są to miejsca, które mogą poparzyć stopy i doprowadzić do powstania pęcherzy, infekcji i owrzodzeń stóp.
Nie używaj soli Epsom
Jeśli masz cukrzycę, najlepiej jest unikać używania soli Epsom do moczenia stóp. Sól Epsom może bowiem wysuszyć Twoją skórę, przez co stanie się ona bardziej podatna na pęknięcia.
Może też zwiększyć ryzyko infekcji, zwłaszcza jeśli masz otwarte rany na stopach. Przed moczeniem stóp w jakiejkolwiek postaci soli powinieneś porozmawiać z lekarzem.
Niektórzy ludzie wierzą, że sól Epsom może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi i poprawić wrażliwość na insulinę. Jednak istnieje niewiele dowodów na poparcie tego twierdzenia.
Zamiast używać soli Epsom do moczenia stóp, spróbuj dodać suplementy magnezu do wody w kąpieli. Dostarczy to organizmowi magnezu, który może pomóc zmniejszyć stan zapalny i poprawić poziom cukru i cholesterolu we krwi u osób z cukrzycą.
Dopóki nie ma więcej dowodów na poparcie tych twierdzeń, najlepiej unikać soli Epsom. Możesz też zastosować okład z lodu, żeby zmniejszyć opuchliznę stóp.