Zez ukryty czy da się wyleczyć?

Zez ukryty czy da się wyleczyć?

Wiele dzieci rodzi się ze skrzyżowanymi oczami, co może być spowodowane nadmiarem skóry pokrywającej wewnętrzny kącik oczu lub szerokim mostkiem nosa. Zwykle ustępuje to wraz ze wzrostem twarzy.

Nieleczony zez może powodować poważne problemy z widzeniem, koordynacją wzrokową i poruszaniem się. Może również wpływać na poczucie własnej wartości i interakcje społeczne.

Jakie są objawy?

Niektóre dzieci mają bardziej zauważalnego zeza, ale inne mają tzw. zeza ukrytego. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć zeza ukrytego, umów się na badanie wzroku i zacznij leczyć problem za pomocą terapii widzenia.

Twoje dziecko może mrużyć lub zasłaniać jedno oko, kiedy patrzy na bliskie przedmioty. Może również przechylać głowę, aby używać obu oczu razem.

Powszechny rodzaj zeza, zwany esotropią niemowlęcą, występuje u małych dzieci i jest często spowodowany nieskorygowaną dalekowzrocznością (nadwzrocznością). Oczy są zwrócone do wewnątrz.

Ta przypadłość pojawia się zwykle przed ukończeniem szóstego miesiąca życia. Może być leczona poprzez operację mięśni jednego lub obu oczu w celu wyprostowania nieprawidłowego ustawienia.

Jak rozpoznać, że moje dziecko ma zeza ukrytego?

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko często odwraca głowę, kiedy patrzy na książkę, ekran telewizora, monitor komputera lub inny przedmiot, może to być oznaką zeza ukrytego. Może to być również oznaka wady refrakcji, takiej jak krótkowzroczność (myopia), dalekowzroczność (hyperopia) lub astygmatyzm.

Twój lekarz może stwierdzić, czy dziecko ma ukrytego zeza, przeprowadzając badanie wzroku i zadając pytania na temat tego, jak dziecko widzi. Badanie pomoże lekarzowi ustalić, czy oczy dziecka są nieprawidłowo ustawione i jak bardzo są od siebie oddalone.

Ważne jest wczesne wykrycie tej choroby, zanim stanie się ona poważniejsza. Skorygowanie zeza w dzieciństwie może zaowocować lepszym widzeniem i postrzeganiem głębi oraz uchronić przed przyszłymi problemami.

Co mogę zrobić w tej sprawie?

Może się wydawać, że zez jest problemem stałym, ale jeśli zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, może być skutecznie leczony. Leczenie może polegać na stosowaniu okularów, plastrów na oczy lub maści do prostowania oczu. Czasami operacja na mięśniach może naprawić zeza.

Najczęstszym rodzajem zeza jest esotropia i zwykle rozwija się w pierwszym roku życia. Okulary, pryzmaty, terapia plastyczna, ortoptyczna terapia widzenia, ćwiczenia, a czasem operacja mogą zmniejszyć lub kontrolować oko zwrócone do wewnątrz u niektórych dzieci.

Innym częstym typem jest egzotropia lub rozjazd na zewnątrz. Występuje ona najczęściej, gdy dziecko skupia się na odległych obiektach. Jeśli egzotropia nie jest leczona, może prowadzić do stanu zwanego amblyopią, czyli „leniwym okiem”. Amblyopia to sytuacja, w której mózg ignoruje informacje z jednego oka, aby uniknąć podwójnego widzenia. Może to powodować zamazane widzenie, podwójne widzenie i uszkodzenie percepcji głębi (widzenie w 3D).

Czy mogę wyleczyć zeza ukrytego?

Zwykle nie jest możliwe wyleczenie zeza ukrytego, ale leczenie może zmniejszyć jego objawy. Lekarz optometrysta może przepisać okulary lub soczewki kontaktowe albo zalecić terapię wzrokową.

Specjalistyczny terapeuta wzroku w gabinecie optometrysty może nauczyć Cię ćwiczeń poprawiających koordynację i równowagę oczu oraz trenować ścieżki neuronowe oczu w celu kontrolowania ich ruchów. Ćwiczenia te mogą pomóc Ci uniknąć mrużenia oczu i innych objawów związanych z zezem ukrytym.

Twój okulista może również usunąć zaćmę (zmętnienie soczewki), która jest przyczyną zeza u Twojego dziecka. W niektórych przypadkach operacja zeza (operacja mięśni oka) może rozwiązać problem i zapobiec dalszemu nieprawidłowemu ustawieniu w przyszłości.

Większość dzieci i dorosłych, którzy mają zeza, który nie reaguje na okulary korekcyjne lub terapię widzenia, może być skutecznie skorygowana za pomocą operacji zeza. Należy jednak pamiętać, że operacja zeza jest zabiegiem nieodwracalnym i powoduje uszkodzenie mięśni oka, na które jest skierowana. Dlatego warto skonsultować się z doświadczonym okulistą, który specjalizuje się w operacjach zeza, zanim podejmiesz decyzję o leczeniu operacyjnym zeza ukrytego u swojego dziecka.