Czego nie można robić po irydotomii?

Czego nie można robić po irydotomii?

Irydotomia laserowa to zabieg chirurgiczny, który może zmniejszyć nadmierne ciśnienie w oczach i zapobiec dalszemu uszkodzeniu nerwu wzrokowego. Zabieg polega na otwarciu wąskiego kąta w tęczówce i odsłonięciu siateczki beleczkowej, która umożliwia sprawny odpływ płynu (cieczy wodnistej).

Zabieg irydotomii jest bezbolesny i może być wykonany w ciągu około godziny. Przed rozpoczęciem zabiegu oko jest znieczulane kroplami znieczulającymi. Na powierzchni oka umieszczana jest mała soczewka, która pomaga skupić światło lasera.

1. Nie prowadź samochodu

Ostatnią rzeczą, jaką chciałbyś zrobić po zabiegu irydotomii, jest prowadzenie samochodu. Może to spowodować wzrost ciśnienia w oku, co może uszkodzić wzrok.

Dlatego wielu okulistów nie wykonuje irydotomii u osób, których praca zależy od samochodu. Są to ci sami pacjenci, którzy najprawdopodobniej nie będą mogli pracować po wykonaniu irydotomii.

2. Nie pływaj

Najlepiej unikać basenów, rzek i mórz, dopóki chirurg nie poinformuje cię, że jest to bezpieczne. Woda w tych środowiskach może zawierać mikroorganizmy, które mogą potencjalnie uszkodzić twoje oczy.

Najlepszym sposobem uniknięcia tego jest stosowanie kropli nawilżających. Najskuteczniejsze z nich powinny być stosowane co najmniej dwa razy dziennie. Najważniejsze, żebyś zawsze pamiętał o swoich oczach i zdrowiu.

3. Nie ćwicz

Laserowa irydotomia tworzy mały otwór w tęczówce, aby umożliwić odpływ płynu wewnątrzgałkowego. Pomaga również otworzyć kąt między tęczówką a rogówką. Zapobiega to nagłej (ostrej) jaskrze z zamkniętym kątem u osób z wąskimi kątami.

Podczas zabiegu oko jest umieszczane pod specjalną soczewką, która zapobiega mruganiu i utrzymuje oczy nieruchomo podczas zabiegu. Pomiędzy okiem a soczewką umieszczany jest również przezroczysty żel, który chroni oko przed zarysowaniem podczas zabiegu.

4. Nie pal

Palenie może spowolnić proces gojenia po zabiegu LASIK, a także może powodować podrażnienia oczu. Dlatego po zabiegu irydotomii najlepiej jest unikać palenia, na ile to możliwe. Jest to również najbezpieczniejszy sposób na zachowanie wzroku. Ten zabieg laserowy polega na wykonaniu maleńkiego otworu w tęczówce, aby pomóc w odprowadzeniu płynu, który się za nią gromadzi.

5. Nie pij alkoholu

Alkohol odwadnia twoje ciało, w tym oczy, co może wpłynąć na proces gojenia. Z tego powodu najlepiej powstrzymać się od picia na dzień przed i po zabiegu irydotomii.

W tym zabiegu wykorzystuje się laser do stworzenia otworu w tęczówce, który poszerza kąt. W ten sposób odsłania się siateczka beleczkowa, co umożliwia prawidłowy odpływ nadmiaru płynu.

6. Nie bierz gorących kąpieli

Najlepiej jest unikać pokusy, by pozwolić sobie na luksus, taki jak gorąca kąpiel lub spa. Tego typu zabiegi są często zbyt abrazyjne dla oka i mogą uszkodzić tkankę, która została poddana zabiegowi.

Irydotomia laserowa jest stosunkowo szybkim i bezbolesnym zabiegiem ambulatoryjnym. Większość pacjentów może powrócić do swoich normalnych zajęć w ciągu kilku godzin lub następnego dnia.

7. Nie bierz prysznica

Jeśli weźmiesz prysznic, woda przedostanie się przez maleńki otwór w tęczówce i może uszkodzić siateczkę beleczkową. Może to doprowadzić do wzrostu ciśnienia wewnątrz oka, co w dłuższej perspektywie spowoduje dalsze uszkodzenia i utratę wzroku.

Najlepiej unikać brania prysznica po zabiegu irydotomii. Jeśli musisz to zrobić, upewnij się, że jest on krótki i niezbyt gorący.

8. Nie myj włosów

Jednym z najlepszych sposobów na zachowanie wzroku po irydotomii laserowej jest trzymanie niesterylnej wody z dala od oczu. Dlatego unikaj prysznica z mydłem, mycia włosów i wszelkich innych czynności, które mogą spowodować, że będziesz miał mokre oko. Będziesz zadowolony, że to zrobiłeś!

Nie zapominaj, że najlepszą rzeczą w irydotomii jest fakt, że jest ona najskuteczniejsza w robieniu tego, do czego została przeznaczona, czyli do zachowania Twojego wzroku.

9. Nie pocieraj oczu

Pocieranie oczu może pogorszyć istniejące wcześniej choroby oczu, takie jak postępująca krótkowzroczność czy jaskra. Może również zwiększyć ciśnienie wewnątrzgałkowe i zakłócić przepływ krwi do siatkówki, powodując ewentualne rozerwanie lub odwarstwienie siatkówki.

Irydotomia to zabieg laserowy, który wykonuje mały otwór w zewnętrznej części tęczówki (kolorowej części oka). Dzięki temu płyn w oku może swobodnie krążyć i minimalizuje się ryzyko nagłego wystąpienia wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego.

10. Nie noś soczewek kontaktowych

Po zabiegu irydotomii najlepiej nie nosić soczewek kontaktowych. Mogą one bowiem powodować uczucie suchości w oczach i przyczyniać się do rozprzestrzeniania się infekcji.

Tęczówka jest głównym organem w oku, który odpowiada za odprowadzanie płynów z oczu. Jeśli masz irydotomię, lekarz zabroni Ci noszenia soczewek kontaktowych przez kilka tygodni.

Oceń artykuł: Czego nie można robić po irydotomii?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5