Czego nie robić przed badaniem krwi?

Czego nie robić przed badaniem krwi?

Badanie krwi może być stresujące. Zrozumienie, czego nie robić, może sprawić, że doświadczenie to będzie łatwiejsze i mniej bolesne.

Niektóre testy wymagają bycia na czczo, co oznacza, że nie jesz ani nie pijesz nic poza wodą przez pewien czas przed badaniem. Składniki odżywcze zawarte w jedzeniu i napojach przedostają się do krwiobiegu i mogą zmienić pewne parametry mierzone przez test, co może skutkować niedokładnymi wynikami.

Nie jedz

Badania krwi dają lekarzom podstawowy pomiar Twojego stanu zdrowia i mogą pomóc w zdiagnozowaniu niektórych chorób. Jednak spożywanie pokarmów i napojów przed badaniem może zakłócić poziom składników odżywczych i dać fałszywe dane.

Na przykład, jeśli zjesz ciasteczko Oreo przed badaniem glukozy, Twój poziom cukru będzie znacznie wyższy niż gdybyś powstrzymał się od jedzenia i picia. Może to zafałszować wyniki testu i ostrzec lekarza o stanie zdrowia, którego być może nawet nie miałeś.

Ogólnie nie powinieneś jeść ani pić niczego poza wodą przez osiem do 12 godzin przed badaniem krwi. Dotyczy to kawy, herbaty, soków i alkoholu, ponieważ wszystkie one mogą zmienić wyniki badania.

Nie pij

To, co jesz i pijesz przed badaniem krwi, może mieć wpływ na wyniki. Niektóre składniki odżywcze mogą zmienić wyniki pomiarów, takie jak poziom glukozy, lipidów lub enzymów wątrobowych.

Dlatego tak ważne jest powstrzymanie się od jedzenia i picia, które mogą wpłynąć na wyniki, zanim udasz się do gabinetu lekarskiego na badanie.

„Badania krwi są bardzo ważną częścią diagnozowania i monitorowania różnych chorób” – mówi dr Robert Krajcik, specjalista medycyny rodzinnej z UH Ohio Medical Group. Zaleca on, aby nie jeść i nie pić nic poza wodą przez 12 godzin przed badaniem.

Woda jest również dobrym wyborem przed badaniem, ponieważ nawadnia organizm i sprawia, że żyły stają się bardziej gęste i widoczne dla osoby pobierającej krew. Unikaj jednak napojów gazowanych i herbaty.

Nie ćwicz

Ćwiczenia mogą poprawić twoje ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i inne wskaźniki, ale mogą też negatywnie wpłynąć na twoje wyniki. Najlepiej wykonywać je w odpowiednim czasie i miejscu, aby uzyskać dokładne odczyty. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest unikać intensywnej aktywności fizycznej przez co najmniej 48 godzin przed badaniem. Dzieje się tak dlatego, że tętno i tempo przemiany materii wzrasta w odpowiedzi na wysiłek fizyczny.

Jednakże najskuteczniejszym sposobem zwiększenia wydajności jest zdrowa dieta i odpowiednia ilość odpoczynku. Jeśli musisz ćwiczyć, rób to przy użyciu odpowiedniego sprzętu i stosuj się do planu, który poprawi Twoją wydajność i pozwoli uniknąć potencjalnych skutków ubocznych. Na przykład przyjmuj suplementy z witaminą C, jeśli masz osłabiony układ odpornościowy, lub zjedz koktajl proteinowy przed wyjściem na siłownię.

Nie bierz leków

Przyjmowanie niektórych leków przed badaniem krwi może zmienić wyniki. Dotyczy to leków na receptę, leków dostępnych bez recepty i alkoholu.

Zwykle najlepiej jest omówić wszystkie swoje leki z lekarzem przed badaniem laboratoryjnym. Dzięki temu lekarz będzie miał pełny i szczery obraz tego, jak je stosujesz.

Większość badań wymaga pozostania na czczo przed pobraniem krwi, więc nie jedz i nie pij nic (poza wodą) przez co najmniej 8-10 godzin przed badaniem. Jednak niektóre badania, takie jak badanie poziomu glukozy lub cholesterolu, nie wymagają zachowania postu.

Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, które mogą mieć wpływ na badanie krwi, takie jak leki przeciwzakrzepowe, insulina, leki nasercowe, nerkowe lub kardiologiczne, leki na ciśnienie krwi, heparyna i wszelkie leki zawierające biotynę, musisz powiedzieć o nich flebotomiście przed wykonaniem badania. Pomoże to flebotomiście upewnić się, że Twoja krew nie zakrzepnie lub nie spowoduje krwawienia podczas procedury. Flebotomista będzie również uważnie obserwował miejsce wkłucia, aby upewnić się, że nie pozostała po nim żadna krew.

Oceń artykuł: Czego nie robić przed badaniem krwi?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5