Z czego powstaje limfa?

Limfa to przezroczysty płyn, który krąży w Twoim ciele. Jest wytwarzana przez szpik kostny, śledzionę, węzły chłonne i sieć cienkich rurek zwanych naczyniami limfatycznymi, które rozgałęziają się do wszystkich tkanek.

Limfa ma skład podobny do osocza krwi, ale nie jest tak skoncentrowana. Dzieje się tak dlatego, że białko w limfie wypływa łatwiej niż we krwi.

Kapilary limfatyczne

Kapilara limfatyczna to małe, zamknięte naczynie, które zbiera i transportuje płyn z jednej części ciała do drugiej. Kapilary limfatyczne znajdują się w całym ciele, głównie w tkance łącznej.

Regulują ciśnienie płynów śródmiąższowych poprzez odprowadzanie limfy, która składa się z białek osocza i czerwonych krwinek (RBC). Ściany naczyń limfatycznych mają małe otwory zwane płatami.

Płatki te w normalnych warunkach pozwalają na przepływ płynu do naczyń limfatycznych, ale nie na ich wylot. Oznacza to, że Twój organizm może usuwać niepożądany płyn z tkanek, nie powodując obrzęku, czyli opuchlizny.

Ściany naczyń limfatycznych mają również mięśnie, które pomagają im pulsować, oraz zastawki, które powstrzymują limfę przed cofaniem się do żył. Pomaga to organizmowi zapobiegać przedostawaniu się bakterii do krwiobiegu.

Naczynia limfatyczne

Układ limfatyczny składa się z maleńkich mikroskopijnych naczyń krwionośnych, które odprowadzają płyn zwany limfą z tkanek w całym ciele i zwracają go do krwiobiegu. Limfa to wodnisty płyn zawierający białka i białe krwinki, które zwalczają infekcje i choroby.

Te małe naczynia włosowate znajdują się we wszystkich tkankach z wyjątkiem szpiku kostnego i centralnego układu nerwowego. Zaczynają się jako ślepe woreczki w przestrzeniach tkanek i łączą się z mniejszymi naczyniami zwanymi prelimfatycznymi (zwanymi też limfatycznymi), które specjalizują się w zbieraniu limfy z płynu śródmiąższowego w tkankach.

Te naczynia włosowate zbiegają się w większe naczynia limfatyczne, które przepychają limfę do przodu. Naczynia te mają zastawki, takie jak w żyłach, które zapobiegają cofaniu się limfy. Gradienty ciśnienia, dzięki którym limfa przemieszcza się przez te naczynia, pochodzą z pracy mięśni szkieletowych, ruchu oddechowego i skurczu mięśni gładkich w ścianach naczyń. Ostatecznie naczynia limfatyczne łączą się w duże dopływy, zwane pniami limfatycznymi.

Węzły limfatyczne

Limfa jest przejrzystym płynem, który zawiera wodę, białe krwinki (limfocyty), białka i tłuszcze. Przepływa wokół ciała jako część układu odpornościowego, chroniąc Cię przed zarazkami i infekcjami, które mogłyby spowodować chorobę.

Układ limfatyczny wchłania również składniki odżywcze i tłuszcze oraz usuwa produkty odpadowe z komórek Twojego ciała. Naczynia limfatyczne przechodzą przez setki punktów kontrolnych zwanych węzłami chłonnymi, z których każdy ma swój własny, specjalny system filtracji.

Te wyspecjalizowane tkanki monitorują limfę w poszukiwaniu zarazków, obcych substancji i nieprawidłowych komórek, a następnie usuwają je z płynu limfatycznego. Kiedy w limfie znajduje się wiele szkodliwych organizmów lub komórek nowotworowych, węzły chłonne mogą spuchnąć i stać się bolesne w dotyku.

Prawidłowy węzeł chłonny składa się z torebki, kory, rdzenia, pęcherzyków limfoidalnych, rdzenia śródpiersia, wzgórza oraz dośrodkowych i odstających naczyń limfatycznych. Pęcherzyki mają ciemne, jasne, płaszczowe i brzeżne strefy limfocytów. Sznury rdzeniowe zawierają komórki plazmatyczne, makrofagi i komórki B.

Organy limfatyczne

Organy limfatyczne to obszary ciała, w których limfa (płyn odprowadzany z tkanek) łączy się z naczyniami krwionośnymi. Produkują one również wyspecjalizowane białe krwinki, które bronią ciało przed infekcjami.

Duża liczba narządów limfatycznych znajduje się w obrębie układu pokarmowego, oddechowego i rozrodczego. Należą do nich węzły chłonne, migdałki i plamy Peyera w jelicie cienkim.

Pierwotnymi organami limfoidalnymi są grasica i szpik kostny, które są miejscem produkcji komórek B i T. Komórki te rozwijają się z komórek macierzystych. Komórki te rozwijają się z komórek macierzystych znajdujących się w szpiku kostnym.

Układ limfatyczny zbiera dodatkowy płyn z tkanek i zwraca go do krwi przez dwa kanały zbiorcze. Jest to ważne, ponieważ woda i białka mogą wyciekać z maleńkich naczyń włosowatych do tkanek ciała, które mogłyby puchnąć, gdyby układ limfatyczny nie odprowadzał tego nadmiaru płynu. Układ limfatyczny pomaga też chronić ciało przed chorobami, usuwając uszkodzone komórki i komórki rakowe.