Zapalenie kaletki przedrzepkowej – czy można chodzić?

Zapalenie kaletki przedrzepkowej – czy można chodzić?

Wypełniona płynem torebka zwana kaletką działa jak amortyzator, który łagodzi ruchy stawów, ścięgien i kości. Kiedy zostaje podrażniona, może powodować ból, obrzęk i ograniczenie funkcji stawu.

Typowe objawy to ból, ciepło i obrzęk w pobliżu zmienionej chorobowo kaletki. Te dolegliwości są często spowodowane urazem lub powtarzającymi się kontuzjami. Mogą być również nasilone przez pewne schorzenia, takie jak podagra lub reumatoidalne zapalenie stawów.

Odpoczynek

W całym ciele masz małe torebki wypełnione płynem zwane bursami (liczba mnoga od bursy). Wyściełają one miejsca, w których kości mogłyby ocierać się o mięśnie, ścięgna lub skórę.

Ale jeśli masz zapalenie kaletki, płyn, który normalnie wypełnia kaletkę, zaczyna puchnąć. To sprawia, że kaletka jest bardziej podrażniona i powoduje ból.

Najbardziej prawdopodobne jest, że zapalenie kaletki pojawi się w pobliżu stawów, takich jak ramię, łokieć czy kolano. Ale możesz też mieć zapalenie kaletki w stopach lub pośladkach.

Możesz zapobiec zapaleniu kaletki, dowiadując się, jakie ruchy powodują podrażnienie. Następnie możesz unikać tych czynności lub znaleźć rozwiązania, które zmniejszą nacisk na staw. Możesz także spróbować lodu, leków dostępnych bez recepty lub fizykoterapii, aby zmniejszyć stan zapalny.

Lód

Lód jest kluczowym elementem leczenia zapalenia kaletki maziowej. Pomaga kontrolować obrzęk i zmniejszyć ból poprzez zmniejszenie ilości płynu w stawie. Przyłóż okład z lodu, torebkę z mrożonymi warzywami lub zimną ścierkę, gdy tylko poczujesz ból lub zauważysz obrzęk stawów i mięśni.

Nie powinieneś okładać lodem przewlekłego urazu przed rozpoczęciem aktywności, ale możesz okładać staw tak często, jak to możliwe, aby pomóc kontrolować stan zapalny. Możesz także stosować ciepło, aby zwiększyć przepływ krwi i złagodzić ból.

Jeśli masz silny ból, warto porozmawiać z lekarzem o lekach dostępnych bez recepty. W cięższych przypadkach konieczne mogą być zastrzyki lub drenaż płynów.

Dobra waga to sposób na zmniejszenie nacisku w miejscach, w których najczęściej dochodzi do zapalenia kaletki maziowej. Pomocne są również odpowiednie ćwiczenia rozciągające, rozgrzewające i rozgrzewające. Podkładki i poduszki do częstego klęczenia lub siedzenia, wkładki do butów, taśma sportowa i indywidualnie dopasowane ortezy oraz sprzęt kompresyjny również mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych rodzajów zapalenia kaletki maziowej.

Leki dostępne bez recepty

Twój lekarz może zalecić stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen lub naproksen, aby złagodzić stan zapalny w kaletce maziowej lub ścięgnie. Leki te działają zazwyczaj przez kilka tygodni i powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza.

Terapia fizyczna jest ważną częścią udanego powrotu do zdrowia po zapaleniu kaletki maziowej lub ścięgna. Twój lekarz może dostosować rutynę ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu, aby pomóc Ci wzmocnić mięśnie i ścięgna w tym obszarze.

Badanie mięśniowo-szkieletowe powinno obejmować odróżnienie struktur stawowych od okołostawowych i określenie, czy ból pochodzi ze stawów, innych przyległych struktur (kości, ścięgien, kaletek maziowych lub mięśni), obu lub innych struktur. Tkliwość tylko po jednej stronie stawu lub z dala od linii stawu sugeruje pochodzenie pozastawowe; zlokalizowana tkliwość w linii stawu lub bardziej rozproszone zajęcie stawu sugeruje przyczyny wewnątrzstawowe.

Zastrzyki

Z czasem, powtarzalne użycie, urazy i wypadki mogą spowodować podrażnienie lub zapalenie płynu smarującego zwanego kaletką maziową. Może to powodować ból, sztywność i obrzęk wokół chorego stawu.

W przypadku większości osób zastrzyki z płynu do podrażnionej kaletki mogą pomóc złagodzić ból i poprawić ruchomość. Twój lekarz może również zalecić zastrzyki ze sterydów i osocza bogatopłytkowego (PRP), aby zmniejszyć stan zapalny i wspomóc gojenie się uszkodzonego obszaru.

Zastrzyki mogą być szybkie i stosunkowo bezbolesne, a typowy zabieg trwa mniej niż 10 minut. Igła jest wprowadzana bezpośrednio do zmienionej zapalnie torebki stawowej, przy użyciu wskazówek ultradźwiękowych, aby zapewnić precyzyjne umiejscowienie i minimalny dyskomfort.

Zastrzyki mogą przynieść ulgę do sześciu miesięcy, a wielu pacjentów zgłasza ulgę w bólu na dłużej. Jednak zbyt duża liczba zastrzyków może spowodować uszkodzenie stawu i wywołać skutki uboczne, takie jak infekcje i zwiększone ryzyko rozerwania mankietu rotatorów. Z tego powodu lekarze często zalecają, aby w celu uzyskania najlepszych rezultatów odczekać co najmniej trzy miesiące między kolejnymi zastrzykami.

Oceń artykuł: Zapalenie kaletki przedrzepkowej – czy można chodzić?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5