Dlaczego boli mnie pod uchem?

Dlaczego boli mnie pod uchem?

Często ból pod uchem może być oznaką czegoś poważniejszego. Ale może też być oznaką prostego problemu.

Odkładanie się woskowiny może powodować ból ucha, który ustępuje po zastosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych dostępnych bez recepty. Zwykle ustępuje on po kilku dniach.

Zgromadzenie woskowiny usznej

W uszach wytwarza się woskowina uszna, która jest ważną substancją smarującą skórę i pomagającą zapobiegać infekcjom bakteryjnym.

Jednak gdy jest jej za dużo lub gdy woskowina uszna nie jest wystarczająco oczyszczana, może się ona nagromadzić i zablokować przewód słuchowy. Nazywa się to zaleganiem cerumenu i może powodować bóle uszu i problemy ze słuchem.

Nadmiar woskowiny może być spowodowany wieloma rzeczami, w tym sposobem, w jaki czyścisz uszy i środowiskiem, w którym żyjesz. Na przykład, jeśli mieszkasz w zakurzonym miejscu pracy lub masz częste alergie na pyłki, może to stymulować uszy do wytwarzania większej ilości woskowiny niż normalnie.

Pracownik służby zdrowia może pomóc w leczeniu nadmiernej ilości woskowiny usznej, przepłukując ją ciepłą wodą lub stosując miejscowo krople (środki cerumenolityczne). Może również użyć specjalnego narzędzia, takiego jak myjka do ucha słonia, aby ręcznie usunąć nadmiar woskowiny.

Infekcje ucha

Infekcja ucha jest wynikiem działania wirusa lub bakterii, które osiedlają się w przestrzeni ucha środkowego (obszar za błoną bębenkową). Dzieci chorują na infekcje uszu częściej niż dorośli, ponieważ mają mniejsze przewody Eustachiusza, które łączą uszy z tylną częścią nosa.

Przewody odprowadzają płyn z ucha środkowego i pomagają wyrównać ciśnienie powietrza wewnątrz ucha z powietrzem na zewnątrz. Jednak kiedy są spuchnięte lub zablokowane, płyn z ucha środkowego nie może odpłynąć i może zostać zainfekowany.

Infekcje ucha zazwyczaj ustępują same. Jeśli jednak nie ustępuje po 3 dniach leczenia środkami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty lub kroplami do uszu, dziecko może potrzebować antybiotyku.

Ból głowy

Ból za uchem może wskazywać na wiele różnych problemów. Należą do nich infekcje, zalegająca woskowina, problemy stomatologiczne, zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego i podrażnienia nerwów.

Niektórzy ludzie mają więcej woskowiny niż inni i mogą nabawić się schorzenia zwanego cerumenem, który pojawia się, gdy woskowina utknie w przewodzie słuchowym. Możesz ją usunąć, odchylając głowę do góry i pozwalając, aby grawitacja odprowadziła ją na zewnątrz.

Możesz również użyć wacików do usunięcia woskowiny, która nagromadziła się w uchu. Uważaj jednak, aby nie wepchnąć woskowiny z powrotem do ucha za pomocą tych narzędzi.

Inną częstą przyczyną bólu za uchem jest zapalenie wyrostka sutkowatego, czyli infekcja, która dotyka kości w środku ucha. Powoduje ono ból głowy za uchem, a także zaczerwienienie i wydzielinę. Występuje częściej u dzieci niż u dorosłych i zazwyczaj dobrze reaguje na leczenie. Może jednak prowadzić do utraty słuchu w uchu dotkniętym chorobą.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła choroba, która powoduje ból i obrzęk stawów. Objawy zwykle rozwijają się stopniowo przez miesiące lub lata, ale mogą być poważne i zagrażać życiu, jeśli nie są wcześnie leczone.

Ból i sztywność stawów to główny objaw RZS. Może dotyczyć wielu stawów, ale najczęściej dotyka dłoni i stóp.

Ból i sztywność są często symetryczne, co oznacza, że występują po obu stronach ciała w tym samym czasie. Objawy mogą obejmować także gorączkę, dreszcze i zmęczenie.

Do zdiagnozowania reumatoidalnego zapalenia stawów zwykle wykorzystuje się badanie fizyczne i badania krwi. Czasami stosuje się także zdjęcia rentgenowskie i analizę płynu stawowego.

Leki mogą pomóc w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i poprawić jakość życia osób cierpiących na tę chorobę. Leczenie powinno być dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb i celów. Leki zwane DMARDs oraz leki biologiczne mogą pomóc w zmniejszeniu objawów i spowolnieniu postępu choroby.

Ventolin czy berodual?

Oceń artykuł: Dlaczego boli mnie pod uchem?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5