Dlaczego boli ząb?

Ból zęba może być nieprzyjemnym uczuciem, zwłaszcza gdy próbujesz zasnąć. Możliwe jest jednak, że ból zęba jest oznaką czegoś innego, na przykład choroby, i należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Twój dentysta będzie w stanie określić, co jest przyczyną bólu zęba. Następnie może zastosować leczenie, aby złagodzić objawy.

Próchnica zębów

Próchnica zębów występuje, gdy bakterie w Twojej jamie ustnej wytwarzają kwasy, które atakują powierzchnię zębów (szkliwo). Te ataki kwasów mogą się powtarzać, jeśli regularnie spożywasz słodkie i bogate w skrobię pokarmy lub napoje, albo jeśli nie szczotkujesz dobrze zębów.

Szkliwo Twoich zębów traci minerały w wyniku tych powtarzających się ataków kwasów, co powoduje powstanie dziury w zębie zwanej ubytkiem. Jest to trwałe uszkodzenie, które będzie wymagało naprawy przez dentystę.

Im dłużej nie będziesz leczyć tego etapu, tym większe prawdopodobieństwo, że kwasy zniszczą Twoje zęby i spowodują dalsze uszkodzenia. Dlatego musisz jak najszybciej odwiedzić swojego dentystę.

Jeśli masz ubytek, dentysta usunie wszystkie uszkodzone miejsca, a następnie naprawi ząb za pomocą wypełnienia. Do odbudowy zęba użyje materiału takiego jak żywica, ceramika lub amalgamat stomatologiczny.

Pęknięty ząb

Gdy szkliwo (twarda warstwa zewnętrzna) i zębina (żółtawa warstwa środkowa) zęba pękają, możesz odczuwać ból. W zależności od stopnia pęknięcia, dentysta zaproponuje leczenie.

Twoje zęby trzonowe, czyli dolne zęby tylne, są szczególnie podatne na pęknięcia. Dzieje się tak dlatego, że pochłaniają one większość siły podczas żucia.

Inną częstą przyczyną pękania zębów jest nieleczona próchnica. Gdy próchnica się powiększa, ząb staje się słabszy i może pękać od szkliwa i zębiny.

Jeśli pęknięcie sięga dalej niż szkliwo, lekarz zaleci odbudowę zęba. Może to być szyna na zęby lub leczenie kanałowe. Ewentualnie lekarz może zdecydować o usunięciu zęba i zastąpieniu go implantem stomatologicznym.

Choroby dziąseł

Ból zęba ma wiele przyczyn. Może to być zarówno uraz zęba, próchnica, jak i wbity ząb.

Choroba dziąseł jest również niedostatecznie rozpoznanym źródłem bólu zęba. Nazywa się to chorobą przyzębia i może prowadzić do bardziej wyraźnych objawów – takich jak wrażliwe zęby i cofające się dziąsła – jeśli nie jest leczone.

Zapalenie dziąseł, najłagodniejsza forma choroby dziąseł, jest zwykle odwracalne dzięki szczotkowaniu i nitkowaniu zębów oraz regularnym wizytom u dentysty w celu czyszczenia. Innym objawem jest krwawienie podczas szczotkowania lub nitkowania, ale ignorowanie zapalenia dziąseł może doprowadzić do zapalenia przyzębia.

Przyczyną wszystkich form choroby dziąseł jest płytka nazębna, lepka warstwa bakterii, która przyczepia się do zębów i powierzchni poniżej linii dziąseł. Nieleczona płytka nazębna może wywołać stan zapalny i uszkodzić tkanki miękkie oraz kości, które stanowią podporę dla zębów. Prowadzi to do powstawania kieszonek między zębami i dziąsłami, co może prowadzić do utraty zębów. Palenie tytoniu, niektóre leki, niewłaściwa higiena jamy ustnej i genetyka zwiększają ryzyko rozwoju choroby dziąseł.

Neuralgia trójdzielna

Kiedy nerw trójdzielny jest podrażniony, może wywołać wyniszczający ból. Osoby cierpiące na to schorzenie często odczuwają go po jednej stronie twarzy, wpływając na policzek, szczękę, zęby i dziąsła.

Zapalenie nerwu trójdzielnego jest spowodowane przez wiele czynników, w tym naczynia krwionośne uciskające go lub uszkadzające jego osłonę mielinową. Może to prowadzić do wyniszczających epizodów, które powtarzają się i mogą uprzykrzyć Ci życie.

Lekarstwa są zazwyczaj pierwszą opcją leczenia. Mogą one obejmować leki przeciwdrgawkowe, takie jak karbamazepina, okskarbazepina lub fenytoina. Mogą to być również leki zwiotczające mięśnie i trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.

Inną opcją jest zabieg zwany termiczną zmianą częstotliwości radiowej. Polega ona na umieszczeniu elektrody na nerwie trójdzielnym, który jest następnie podgrzewany.

Zespół specjalistów Stanford Health Care pomaga pacjentom z neuralgią trójdzielną uzyskać ulgę w tej wyniszczającej chorobie. Możemy pomóc Ci w opracowaniu kompleksowego i dostosowanego do Twoich potrzeb planu leczenia, który pozwoli Ci opanować objawy.

Proliver czy hepaslimin?

Torbiel na nerce czy to rak?

Oceń artykuł: Dlaczego boli ząb?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5