1. Spróbuj ją uspokoić.
Jeśli próbujesz uspokoić osobę, która jest naćpana, pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest cierpliwość. Osoba ta może nie być w stanie wykonywać poleceń lub nawet dostrzec niebezpieczeństwa w sytuacji, dlatego ważne jest, aby dać jej przestrzeń do wyładowania się. Jeśli tego nie zrobisz, może uciec się do agresywnego zachowania, które może zagrażać życiu lub być co najmniej bolesne dla innych.
Najlepszym sposobem jest rozmowa o granicach i ustalenie jasnych oczekiwań oraz egzekwowanie ich, jeśli złamie zasady. Nie jest to czas na kłótnie, a przekonasz się, że osoba, którą kochasz, chętnie się do nich zastosuje, gdy będzie wiedziała, że jest ku temu prawdziwy powód.
2. Zadzwoń na pogotowie.
Jeśli uważasz, że ktoś może mieć zejście pod wpływem narkotyków, natychmiast zadzwoń na pogotowie. Dyspozytor zada zestaw standardowych pytań, takich jak:
Będzie chciał wiedzieć, jak czuje się dana osoba i jakie narkotyki zażyła. Spróbują też ustalić, czy osoba ta jest w niebezpieczeństwie zrobienia sobie lub innym krzywdy. Pogotowie zazwyczaj nie angażuje policji na tym etapie, chyba że zauważy coś niepokojącego, np. zagrożenie dla dziecka lub osoby starszej.
Dzwonienie pod numer 911, jeśli uważasz, że dana osoba może być pod wpływem narkotyków, może być denerwujące, ale ważne jest, aby to zrobić. Dyspozytor przyjmie Twoje informacje i wyśle odpowiednie osoby do pomocy, więc warto być szczerym co do tego, co widzisz. Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa tej osobie i zapewnienie jej jak najlepszej opieki. Jeśli masz wątpliwości, czy wezwać służby ratunkowe, porozmawiaj z lekarzem.
4. Zabierz osobę na odwyk.
Narkomania członka rodziny może bardzo negatywnie wpłynąć na jego życie, powodując ogromny stres, nadwyrężając relacje z innymi i pozostawiając cię w poczuciu wyczerpania i frustracji. Może też stanowić poważne obciążenie finansowe dla Ciebie, ponieważ to Ty musisz finansować koszty utrzymania członka rodziny, pokrywać koszty prawne powstałe w wyniku zażywania przez niego narkotyków oraz spłacać długi powstałe w wyniku nieudanych prób odwyku i powrotu do zdrowia.
Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, pierwszym krokiem jest uznanie sytuacji i rozpoczęcie wprowadzania niezbędnych zmian. Może to obejmować ustalenie jasnych granic z ukochaną osobą, kiedy jest spokojna i nie jest pod wpływem narkotyków.
Nałóg często wiąże się z kombinacją problemów ze zdrowiem psychicznym, więc ważne jest, aby zająć się również nimi. Poradnictwo może pomóc w zidentyfikowaniu czynników wyzwalających uzależnienie i nauczeniu się nowych umiejętności radzenia sobie z nim. Może też pomóc w usunięciu przyczyny nadużywania substancji. Im szybciej się oczyszczą, tym lepiej na dłuższą metę się poczują.