Zmiany naczyniopochodne co to jest?

Zmiany naczyniopochodne co to jest?

Zmiany naczyniowe to nieprawidłowy wzrost naczyń krwionośnych w twoim ciele. Mogą pojawiać się na powierzchni skóry, tuż pod nią lub głęboko w żyłach.

W przeszłości zmiany naczyniowe były słabo poznane. Jednak z czasem osiągnięto postęp w zrozumieniu ich histologii, zachowania klinicznego, leczenia i rokowania.

Naczyniak

Naczyniak jest częstym typem łagodnego (nienowotworowego) rozrostu skóry. Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn i zwykle pojawia się w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Naczyniaki zwykle pojawiają się jako płaskie, czerwone plamy w dowolnym miejscu na ciele. Często pojawiają się na twarzy lub skórze głowy, a czasem na klatce piersiowej lub plecach.

Z czasem zmieniają się, stają się jaśniejsze i mniejsze. Wiele naczyniaków zmniejsza się do 5. roku życia dziecka, a połowa z nich znika całkowicie do 10. roku życia.

Twój lekarz zada pytania o lokalizację naczyniaka, o to, jak się zaczął, w jakim wieku było Twoje dziecko, kiedy się zaczął i czy inni członkowie rodziny mieli naczyniaki. Może też poprosić o przesłanie zdjęć lub filmu, aby mógł je niezwłocznie obejrzeć.

Lekarz może wtedy zdecydować, jaki rodzaj leczenia jest najlepszy dla naczyniaka Twojego dziecka. Leki steroidowe mogą pomóc kontrolować wzrost naczyniaka i zmniejszyć go. Leki te mogą być podawane doustnie, wstrzykiwane do guza lub aplikowane bezpośrednio na powierzchnię naczyniaka.

Dodatkowo, terapia laserowa może pomóc zmniejszyć wygląd naczyniaków. Jest to szczególnie ważne w przypadku naczyniaków znajdujących się w pobliżu oka dziecka lub na wrażliwych obszarach skóry.

Naczyniaki mogą rosnąć bardzo powoli i powodować problemy, jeśli nie zostaną poddane leczeniu od razu. Problemy te obejmują blizny, przebarwienia skóry i zanik tkanki (atrofię).

Naczyniaki mogą również wpływać na wzrok dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby poinformować lekarza o naczyniakach, gdy tylko je zauważysz.

Naczyniak może być bardzo niebezpieczny, jeśli rozrośnie się do mózgu lub rdzenia kręgowego. Są to naczyniaki zwane hemangioblastoma i hemangiopericytoma. Tego typu naczyniaki mogą powodować bóle głowy, wymioty, zaburzenia chodu oraz słabą koordynację rąk i nóg. Mogą też powodować uszkodzenia siatkówki lub innych części mózgu.

Malformacje żylne

Malformacje żylne (VM) to rodzaj zmian naczyniowych. Są to skupiska nieprawidłowych żył, zwykle o niebieskawym kolorze, które nie przechodzą przez tętnice dostarczające krew do organizmu. Mogą występować w skórze, kościach i narządach wewnętrznych. Najczęściej występują u dzieci.

Żyłki te mogą się rozciągać lub powiększać z czasem, powodując ból i dyskomfort. VM mogą również powodować obrzęk i problemy z krzepnięciem krwi.

VM są najczęstszą formą zmian naczyniowych i mogą wystąpić w dowolnym miejscu ciała. Mogą pojawić się na skórze w postaci czerwonego, niebieskiego, fioletowego lub brązowego znamienia, które może puchnąć, krwawić lub boleć.

Wiele malformacji żylnych nie powoduje żadnych objawów lub są one wykrywane dopiero po zleceniu przez lekarza badań w poszukiwaniu innych schorzeń. Objawy mogą obejmować bóle ciała, ból, obrzęk, problemy z krzepnięciem krwi i uszkodzenia narządów.

Malformacja żylna w pobliżu stawu, np. łokcia lub kolana, może sprawić, że staw będzie częściej bolał i nie będzie działał prawidłowo. Może również prowadzić do osłabienia mięśni po jednej stronie ciała z powodu żyły, która jest splątana z nerwem.

Jeśli splątane żyły uciskają pobliskie tkanki, mogą pozbawić je tlenu i składników odżywczych. Inny rodzaj zmian naczyniowych, zwany malformacją tętniczo-żylną o szybkim przepływie (AVM), występuje, gdy połączenie między tętnicami, które dostarczają krew do organizmu, a żyłami, które ją odprowadzają, jest wadliwe lub nieprawidłowe. Powoduje to nagromadzenie dużej ilości krwi w żyłach znajdujących się blisko narządu docelowego i może prowadzić do krwawienia do otaczającej tkanki.

Leczenie malformacji żylnej może obejmować skleroterapię lub embolizację w celu zamknięcia żył przed przepływem krwi. W razie potrzeby stosuje się również zabiegi chirurgiczne w celu usunięcia części malformacji lub nawet całej zmiany. Zabiegi te są wykonywane przez lekarza specjalizującego się w leczeniu zmian naczyniowych.

Oceń artykuł: Zmiany naczyniopochodne co to jest?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5